Gönder  Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAN NAKLİ - KAN TRANSFÜZYONU Nedir ?
Yazar Mesaj
bysimarik Dışarıda
Moderatör
******


Üye Bilgileri

Üye no: 2056
Katılım Tarihi : Aug 2011
Rütbe : Moderatör
Nerden :
Mesaj Sayısı : 4,374
Ruh Halim Cilgin

bysimarik  şuan   Dışarıda
Rep Puanı: 613


Mesajlaşma Bilgileri 

PM (özel mesaj) göderMSN araciligi ile mesaj yollaYahoo araciligi ile mesaj yollaICQ araciligi ile mesaj yollaAIM araciligi ile mesaj yolla


KonuSayısı:
Teşekkürler: 17
25 Mesajına 28 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
KAN NAKLİ - KAN TRANSFÜZYONU Nedir ?
Taze kan ( alındıktan sonra 24 saat içinde ) kullanıldığında, 6 hafta sonra eritrositlerin yarısı canlı kalabilir. Taze kanın birçok bakımdan üstünlüğü olmakla birlikte, hepatit ve sifiliz taraması yapılamaması sakıncası vardır.
Her hangi bir nedenle kişiye kan verilecek ise, buzdolabında bekletilen kan, 37 dereceyi kesinlikle geçmiyecek şekilde ısıtılarak verilmelidir. Bir ünitenin infüzyon süresi 4 saati geçmemelidir.

Kan transfüzyonu özel bir doku transplantasyonu olarak tanımlanacağı gibi, alıcıyı metabolik ve endokrin sorunlarla karşı karşıya bırakan bir ilaç ya da sıvı elektrolit verilmesi şeklinde de kabul edilebilir. Kan transfüzyonu çoğu kez hayat kurtarıcı olurken bazan gereksiz yere uygulanarak hasta yaşamını etkileyici hatta öldürücü bir nitelik kazanabilir. Bu nedenle transfüzyon kararı verilirken sağlanacak yarar ile transfüzyonun doğuracağı sorunların titiz bir şekilde değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Bilinen ilk kan transfüzyonu 300 yıl kadar önce Jean Baptiste Denis ve Emmerez tarafından koyundan insana yapıldı. 1900 yılında Landsteiner ve arkadaşları kan grubu kavramını getirdiler Aynı araştırıcılar sonraki yıllarda ABO gruplarını, 1939 yılında da ( Rh ) faktörünü ortaya çıkardılar. Daha sonra da çeşitli araştırıcılar tarafından alt gruplar keşf edildi. Kanın dönörden alınmasından saklanmasına ve verilmesine kadar yeni yöntemler geliştirildi. 2. dunya savaşının da etkisiyle kan transfüzyonu, kullanımı giderek yaygınlaşarak bir tedavi yöntemi haline geldi.

KAN TRANSFÜZYONU NE ZAMAN GEREKLİ ?
Kan transfüzyonlarının ana amacı kaybedilen kanın yerine konmasıdır, küçük ve klinik yönden önemi bulunmayan kan kayıplarında sıklıkla transfüzyona baş vurulduğu görülmektedir. Araştırmalar tüm kan transfüzyonlarının %35-50 sinin gereksiz yere yapılmış olduğunu ancak %1 kadarının hayat kurtarıcı nitelik taşıdığını ortaya koymuştur. Bir unite kan verilerek yapılan transfuzyonların herhangi bir yarar sağlamadığı bilinen bir gerçektir. Bir unite kan normal bir erişkinde hemoglobin düzeyini yaklaşık % 0.5 -1g., hematokriti % 2 artırır, kan transfüzyonu zararsız bir işlem olsaydı gereksiz transfüzyonlar önemsenmeyebilirdi ancak her bir transfüzyon hastayı çeşitli risk faktörleri ile karşı karşıya getirdiğinden transfüzyon endikasyonun yerinde konması gerekmektedir.

Kan Transfüzyonu için Ana Endikasyonlar

Kan hacimindeki eksikliğin giderilmesi
Kanın oksijen kapasitesinin düzeltilmesi
Eksik pıhtılaşma faktörleri veya kan elemanlarının yerine konulmasıdır

Kan hacimindeki eksikliğin giderilmesi: Kronik kan kayıplarında ortaya çıkan anemi transfüzyonun taşıdığı tehlikelerden daha önemli olmadıkça transfüzyon endikasyonu yoktur. Sağlıklı bir insan 20 dk. içinde 400-500 ml kanı normal kan vericilerde görüldüğü gibi arterial kan basıncında ve nabızda değişiklikler olmadan kaybedebilir. Transfüzyon endikasyonu doğması için kan hacminin en az % 20-25 inin akut olarak kaybı gerekir.

Kanın oksijen taşıma kapasitesinin düzeltilmesi: Kanın oksijen taşıma görevi eritrositlerin fonksiyonudur. Transfüzyon gereksinimi için hemoglobin düzeyinin 10 g. altına inmesi ve doku hipoksisinin klinik belirtilerinin ( nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik ) gibi ortaya çıkması şarttır.

Yetersiz pıhtılaşma faktörlerinin veya kan elemanlarının yerine konulması: Örneğin hipofibrinojenemide fibrinojen verilmesi gibi.

Kan Ürünleri

Eritrosit suspansiyonu
Yıkanmış eritrosit suspansiyonu
Trombosit suspansiyonu
Taze dondurulmuş plazma
Kuru plazma
Sıvı plazma
Albumin solusyonu

Transfüzyon ilkeleri
Buzdolabından çıkarılan kanın kullanılmadan önce vucut ısısına yakın bir dereceye getirilmesi gerekir. Kanın ısıtılması özellikle büyük miktarlardaki transfüzyonlarda önem kazanır. Kan setinden herhangi bir ilaç verilmez ve kanın içine herhangi bir ilaç konulmaz, aynı setten kan bittikten sonra serum verilecekse calsiyum içermemesi gerekir. Transfüzyon hızı rutin uygulamalarda 4-5 ml/dk. olmalıdır yaklaşık 10 damla kan 1 ml dir.

Transfüzyon komplikasyonları

Hemolitik reaksiyon
Allerjik reaksiyon
Pirojen reaksiyon
Bakterial sepsis
Hava embolisi
Tromboflebit
Dolaşım yüklenmesi
Hastalık iletimi

Büyük çapta transfüzyonların yol açtığı sorunlar

Kanamalar
Asidoz
Sitrat toksisitesi
Hiperpotasemi
Hipotermi

Ototransfüzyon
Transfüzyon için hastanın kendi kanının kullanılması yöntemi özellikle son yıllarda önem kazanmıştır. Ameliyat öncesi hastanın bir kısım kanı damarından alınarak saklanması, bunun yerine izoonkotik bir solusyon verilerek kanın sulandırılması ve ameliyat sonunda veya esnasında hasta kanının yeniden verilmesi yöntemidir.

Kanın güvenle 35 gün kadar saklanabilmesi bu uygulamaya temel olmuştur. Sağlıklı kişiden ameliyat öncesinde aralıklı olarak 2-4, hatta 5-6 ünite kan alınıp bankada saklanabilir. Bu işlem süresince hastaya ağızdan demir preparatları verilmelidir. Hastadan daha önceden alınan kan ameliyat esnasında güvenle kullanılır.
Benzer bir diğer yöntem 1-2 ünite kanın gerekli olduğu ameliyatlarda; ameliyattan hemen önce 1-2 ünite kan alınır ve uygun bir sıvı ile alınan miktar replase edilir. Bu şekilde ameliyat esnasında hem taze kan kullanma olanağı sağlanmakta hem de hemodilüsyonla ( kanı sulandırarak ) daha iyi kapiller perfüzyon olmaktadır.

'Cause finding what you got sometimes, means finding it alone.
And I can finally see your light,
When I let go.
'Cause you don't know what you've got

Until it's gone,
'Til it's gone…


Tek kişi çok kişidir. #BirTuğladaSenKoyarmısın ?

İmage
02-10-2011 03:22 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  25. Kere Nedir? [MüNZeVi] 2 427 04-11-2012 10:54 PM
Son Mesaj: [MüNZeVi]
  Subliminal Mesaj Nedir? [MüNZeVi] 0 675 04-11-2012 10:51 PM
Son Mesaj: [MüNZeVi]
  Ankilozan Spondilit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? bysimarik 0 412 15-10-2011 01:02 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Astım Nedir? Astım Çeşitleri ve Tedavileri Nelerdir? bysimarik 0 458 15-10-2011 01:01 PM
Son Mesaj: bysimarik
  CROHN HASTALIĞI Nedir? bysimarik 0 403 02-10-2011 03:36 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Böbrek Yetmezliği Nedir? bysimarik 0 441 02-10-2011 03:35 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Böbrek Nakli Nedir? Nasıl Yapılır? bysimarik 0 522 02-10-2011 03:35 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Böbrek Kistleri Nedir ? bysimarik 0 391 02-10-2011 03:33 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Bel Fıtığı ( Disk Hernisi ) Nedir ? bysimarik 0 488 02-10-2011 03:32 PM
Son Mesaj: bysimarik
  Behçet Hastalığı Nedir ? bysimarik 0 371 02-10-2011 03:31 PM
Son Mesaj: bysimarik

Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

 Tema Degisme:


Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi admin@forumgenel.com adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to admin@forumgenel.com


Chat Oda Chat OdasıMynet Sohbetsevgi aşkCanlı Sohbetoda sohbetiSohbet Chatchat
Checkpagerank.net

Yukarıya dön
İletişim | Genel Forum, Forum Sitesi | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS